Czy warto się ogrodzić ?

Czym jest ogrodzenie ?

Jakie ogrodzenie wybrać ?


Bardzo często takie pozornie proste pytania o ogrodzenie posesji, zadaje wielu właścicieli nieruchomości.
Postaramy się w skrócie, wyjaśnić Państwu kilka wątpliwości na ten temat i rzetelnie poradzić czym się można
kierować przy wyborzeprzyszłego ogrodzenia.

Na pierwsze pytanie odpowie nam statystyka. Prawie 100 % prywatnych posesji w Polsce, jest lub było ogrodzonych. Wiąże się to z naszą polską tradycją, przywiązaniem do ziemi, poczuciem własności i potrzebą prywatności. Jesteśmy narodem otwartym, ale chronimy swoje dobra. Zwracamy tu szczególną uwagę na słowa „było ogrodzonych”, z racji opłakanego stanu technicznego przeważającej części przydomowych ogrodzeń potocznie zwanych płotem lub parkanem. Wiele z ogrodzeń powstawało kilkadziesiąt lat temu, w czasach kiedy brak dostępu do dobrych materiałów i powłok ochronnych powodował niską jakość wykonania.
Takie ogrodzenia nadają się już dzisiaj tylko do wymiany.

W dzisiejszych dynamicznych czasach przemawiają też względy bezpieczeństwa i koszty ubezpieczenia które są niższe w przypadku zastosowania solidnego ogrodzenia. Nie mały wpływ na decyzję o wymianie starego ogrodzenia, mają dzisiaj względy nowoczesnej i wygodnej obsługi furtek i bramotwieranych automatycznie za pomocą pilotów zdalnego sterowania. W nowym budownictwe jest to już standardem.
Ważnym dla wielu ludzi jest też możliwość swobodnego utrzymania zwierząt domowych w obrębie ogrodzenia.
Więc ogrodzenie musi być solidne, ale o tym piszemy dalej…

Pytanie drugie jest proste. Poza oczywistą funkcją ochronną ogrodzenia, jest ono „ubraniem” dla domu, ma być ładne i praktyczne, ma poprawiać nasz nastrój. Jest ważnym elementem architektury bliskiego otoczenia i przykładem dla naszych sąsiadów. Krótko mówiąc to nasza wizytówka. Według ogólnie przyjetych zasad estetyki, ogrodzenia posesji nie powinny być zbytnio ozdobne lub „krzykliwe”,nie mogą zbytnio zakłócać okolicy naszej posesji ani dominować nad nią. Ogrodzenia w sposób naturalny musi przenikać do otoczenia naszego domu i współgrać z otaczającą architekturą i roślinnością. Ogrodzenia dla właścicieli posesji nie mogą być utrapieniem z powodu konieczności częstej konserwacji. Raz zbudowane, powinno być praktycznie „bezobsługowe” na kilka pokoleń. Takie stwierdzenie, zapewne wielu z Was zadziwi, ale istnieją takie rozwiązania, w dalszej części można o nich poczytać.

Trzecie pytanie to już zagadnienie. Na rynku materiałów budowlanych funkcjonuje kilka typów materiałów do ogrodzeń i według popularności są to stal, drewno, beton, tworzywa. Najbardziej popularne w Polsce są siatki naciągane, montowane na tradycyjnych słupkach rurowych. Do tej pory było to najtańsze i najbardziej popularne rozwiązanie na rynku.
Sytuacja jednak zmieniła się w chwili, w której robocizna i solidność materiałów wzrosły, wraz z nimi wrosła też ich cena. Pomimo że inwestycja w ogrodzenie z siatki jest relatywnie najniższa to uzyskany efekt nie spełnia już wymagań dzisiejszych standardów estetycznych. Następnym według popularności są wszelkiego typu ogrodzenia z drzewa, najczęściej w postaci sztachet pionowych montowanych do rygli, mocowanych do słupków rurowych, lub murowanych. Ogrodzenia z drewna posiadają niezaprzeczalny urok i są bardzo swojskie, lecz niestety szybko się „starzeją” i wymagają częstej konserwacji i wymiany po paru latach, również materiał do ich budowy staje się coraz droższy i stosowanie ich przestaje być uzasadnione ekonomicznie.

Ogrodzenia betonowe przeżywały przez ostatnie kila lat okres wzrostu zainteresowania klientów szczególnie ze względu na dostępną cenę. Ostatnio nastąpił jednak nagły odwrót. Spowodowane jest to szczególnie „wątpliwą estetyką”, której nie uzasadnia nawet przystępna cena. Wykonania w tej technologii odstraszają swoim szarym surowym wyglądem i kojarzą się z poprzednią epoką, w której były one stosowane tylko w ogrodzeniach fabrycznych i przemysłowych. Adaptacja ich do ogrodzeń przydomowych wydaje się nietrafionym pomysłem pomimo wielu wzorów, jakie oferują producenci.

Tworzywa sztuczne w ogrodzeniach, stanowią mało popularną grupę wyrobów. Podobnie jest z aluminium, które jest dobrym, lecz bardzo drogim materiałem, narażonym dodatkowo na kradzieże z powodu dużej wartości surowca.

Na polu bitwy pozostaje niepokonana – stal.
Od wieków, wszystkie trwałe akcesoria budowlane wykonuje się z metalu. Tak jest do dzisiaj, stal pozostała synonimem solidności i mocy. Jednocześnie jest najbardziej wdzięcznym i plastycznym materiałem stosowanym do budowy ogrodzeń, nie ulega zmianom mody – jest ponadczasowa.

Występuje kilkanaście typów ogrodzeń stalowych i nieskończona ilość wzorów.
Najbardziej okazałe ogrodzenia wykonuje się ze stali metodami ślusarskimi, a w przypadku zamówień specjalnych całkowicie w sztuce kowalskiej jako indywidualne wzory, uznawane za rękodzieło artystyczne. Potrzeby inwestorów są jednak ukierunkowane w stronę wyrobów bardziej dostępnych cenowo z nastawieniem na długotrwałą ochronę nowoczesnymi powłokami. Takie wymogi spełniają jedynie produkty zabezpieczone antykorozyjnie na kilkadziesiąt lat w procesie cynkowania ogniowego i malowania proszkowego.

Nasze wyroby spełniają wszystkie oczekiwania inwestorów, są stalowe, zabezpieczone antykorozyjnie, łatwe w montażu i niedrogie. Projektowaliśmy nasz Nowy System Ogrodzeń OGRO, posiadając już wieloletnie doświadczeniem w produkcji i usługach ze stali. Oferujemy kompletny system do całkowitego ogrodzenia każdej posesji małej i dużej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, pozostajemy otwarci na pytania i sugestie od Was.
Służymy poradami, kierujcie swoje zapytania na adres

Podmurówki Ogrodzeń Ogro Opole
Podmurówki Ogrodzeń Ogro Opole
Bramy i Furtki Ogro Ogrodzenia Opole
Podmurówki Ogrodzeń Ogro Opole
Podmurówki Ogrodzeń Ogro Opole
Podmurówki Ogrodzeń Ogro Opole
Nowoczesne ogrodzenia Ogro Opole